Veterán vb-arany: Péntek Tamás is a győztes tőrcsapatban

18. Kaufbeurer Fünfknopfturnier
2013-10-28
Két serdülő arany: Szabó Viktória és Bende Bence sikere
2013-11-08

Veterán vívó vb Péntek Tamás

2013. október 31., 08:15 szerző: Horváth Erika/Vas Népe
Várna – A közelmúltban nagy magyar veterán vívósikernek volt részese a szombathelyi Péntek Tamás: a férfi tőrcsapattal világbajnoki aranyérmet szerzett.

A magyar csapat egy arany-, egy ezüst- és három bronzérmet szerzett a bulgáriai veterán vívó világbajnokságon – a delegációnak többek között tagja volt az olimpiai bajnok Sákovitsné Dömölky Lídia és a kétszeres olimpiai ezüstérmes dr. Kamuti Jenő is. A veterán vb-k történetében először rendeztek csapatversenyeket; a férfi tőrcsapatnak sikerült a dobogó legfelső fokára felkapaszkodnia, miután legyőzte a japánokat, az amerikaikat, majd az oroszokat is. A csapat tagja volt Péntek Tamás is. Az 56 éves szombathelyi vívónak egyéniben – a +50-es korcsoportban – a 16 közé már nem sikerült bejutnia, a későbbi olasz világbajnoktól kapott ki.

– Közel húsz éves aktív versenyzői pályafutás után húsz évre abbahagytam a vívást – avatott be bennünk sportolói múltjába Péntek Tamás. – Annak idején idősebb Gasztonyi Jánostól tanultam vívni, akkoriban a vívás egyik vidéki fellegváraként ismerték a Haladást, minden fegyvernemben volt elsőosztályú csapata. Amikor sorköteles lettem, bevonultatott a Bp. Honvéd, amelynek junior tőrcsapatában szerepeltem – ott két évig Solti Antal mesteredző vezetésével dolgoztam. Aztán visszatértem Szombathelyre, és 1985-ig itt vívtam, illetve két évig a vívók fegyvermestere voltam. Nem sokkal azután, hogy abbahagytam, meg is szűnt a HVSE szakosztálya.

A dobogó tetején (balról): dr Kamuti Jenő, dr Pap Jenő, dr. Szentkirályi István, Péntek Tamás, Csák Attila. Fotó: Magyar Vívó Szövetség

A dobogó tetején (balról): dr Kamuti Jenő, dr Pap Jenő, dr. Szentkirályi István, Péntek Tamás, Csák Attila. Fotó: Magyar Vívó Szövetség

Hogyan kezdődött az új, a veterán korszak Péntek Tamás életében?
– Négy-öt évvel ezelőtt keresett meg a Szombathelyi Vívóakadémia egy gyerekverseny szervezése kapcsán. Amiben tudok, azóta is segítek. Hiányzott a mozgás, hát újra tőrt ragadtam. Az első veterán világversenyem a 2009-es balatonfüredi Európa-bajnokság volt. Bár a rutintalanságom miatt ott csak 17. lettem, nagy lökést adott – egyre intenzívebben gyakoroltam. 2011-ben egyéniben hetedik lettem az Eb-n, 2012-ben pedig csapatban hatodik. A várnai világbajnokságra pedig már egy aranyérem is emlékeztet.

Forrás: Vas Népe