Egyre több gyerek tanul vívni Szombathelyen

Törpici párbajtőr verseny
2009-12-21
Vívóverseny a Qurta Farkú Malacka Kupáért
2010-01-04

A Szolnokról érkezett szakembernek, Patócs Zsoltnak nagy érdemei vannak abban, hogy egyre bővül a vívást választók tábora.

2009. december. 30. szerda | Szerző: Gergácz Zoltán

A vasi megyeszékhelyen Gasztonyi János vezetésével 2000-ben kezdett éledezni újra a vívóélet, s napjainkra már elég népes tábort mondhatnak maguknak a Perfect Média Szombathelyi Vívó Akadémia SE égisze alatt szereplő párbajtőrvívók. Patócs Zsolt érkezésével a szakmai stáb tovább erősödött, s ma már hárman – Fatalin Károly az edzőtrió harmadik tagja – közel 150 fiatallal foglalkoznak.

– A legjobb eredményem 1977-ben egy junior bajnoki bronz. A nyolcas döntő első asszóját 0:4-ről kezdtem, ugyanis sem a tőröm, sem a vezetékem nem működött. Sikítani tudtam volna. Végül kölcsönszerelésben vívtam, így jött össze a bronz. Egyébként válogatott kerettagságig vittem – idézte fel versenyzői múltját a Szolnokról érkezett 51 esztendős vívóedző, Patócs Zsolt. – A TF-en 1982-ben végeztem edzőként, majd levelezőn az általános iskolai testnevelői, majd a kiegészítő szakon is szereztem diplomát. Utána Debrecenben dolgoztam edzőként 18 évet, majd amikor a sportágban problémák léptek fel, Olaszországba mentem. Nyolc és fél év edzősködés után, 2005-ben jöttem haza. Egy év Pécs, majd egy év Szolnok következett, 2008 augusztusában kerültem Szombathelyre.

– Milyen célkitűzéssel kezdte itt a munkát?

Egyre többen vívnak Szombathelyen  Fotó: Vas Népe

Egyre többen vívnak Szombathelyen Fotó: Vas Népe

– A sportág előrelépése érdekében új csoporto(ka)t kellett kialakítani. Toboroztunk az iskolákban; 35 fiatalt verbuváltunk. Egy három hónapos tanfolyam után 25-en maradtak, s szerelést is vásároltak. A Derkovits iskolában vagyok testnevelő; két alapítvány segítségével ott is beindult a vívás. Sikerült 1,2 millió forint értékű felszerelést is vásárolnunk, ezeket a diákok ingyen használhatják. Az 5-6. osztályosok közül hatan, az 1-2. osztályosok közül 17-en rendszeresen látogatják az edzéseket. A város és az iskola vezetésének egyaránt nagyban köszönhető, hogy ez beindult. Szóba ke-rült az egyetem is, de ez elsősorban anyagiak miatt meghiúsult.

Vannak viszont helyettük ovisok.

– A Pipitér és a Hétszínvirág Óvodával működünk együtt. Ebben a korban elsősorban az ügyességfejlesztés a cél. Heti rendszerességgel az előbbiben 40, utóbbiban 20 aprósággal foglalkozunk.

Csilloghat-e valaha régi fényében a vasi vívósport?

– Vannak tehetségek, akikkel mindenképpen számolni kell, de ahhoz, hogy az ob-n is eredményt tudjanak felmutatni, kitartó munkával egy-két évnek mindenképpen el kell telnie. A korosztályos versenyeken a haladók már hallatnak magukról. A szakmai stáb együtt dolgozik, nincs főnök. Naponta van tréning, én mindig vagyok. Gasztonyi János hétfőn és csütörtökön a kezdőkkel, jómagam az ovisokkal, valamint Fatalin Károllyal egyetemben kedden, szerdán és pénteken a haladókkal foglalkozunk.

Úgy tűnik, az alma nem esett messze a fájától. Patócs Zsoltnak md a négy gyermeke – Ákos, Orsolya, Eszter, Ágnes – vívott. Aztán az élet úgy hozta, hogy a lányok abbahagyták, Orsolya már két unokával is megajándékozta. A 30 éves Ákos viszont most is a vívással foglalkozik, Budapesten testnevelő és vívóedző.

Forrás: Vas Népe