Csaknem egymilliárd forintból új kulturális és sportközpontja lesz a városnak az Epcos egykori iparterületén. Felépül egy vívóakadémia, egy asztalitenisz csarnok és régi helyén újjáépül az egykori cserkészház is – hangzott el azon projektindító sajtótájékoztatón, amit a Szent László Király utcai iparterületen tartottak kedden délután.
A rekonstrukció, mintegy nyolcezer négyzetméteres felhagyott iparterületet érint, és nem csak a Szombathelyi Asztalitenisz Kör, vagy a Szombathelyi Vívóakadémia Sportegyesület nyer méltó elhelyezést, de a város is gazdagodik egy kulturális és sportközpontot magában foglaló közösségi térrel. Ahogyan dr. Puskás Tivadar fogalmazott, ez a fejlesztés példaértékű, és egyben azt is jelenti, hogy Szombathely belvárosa hamarosan megnő. A polgármester emlékeztetett, hogy a vasi megyeszékhely nagy sportmúlttal rendelkezik, 1895-ben a városnak már volt vívóegylete, és másodikként ott épült fel a cserkészház, ez utóbbit most újraépítik. A létesítmény tervezett befejezésének dátuma: 2019. augusztus 31. Molnár Miklós Szombathely alpolgármestere ismertette, az alig egy éven belül megvalósuló beruházás hosszú előkészítést és tervezést igényelt. A város vezetése négy évvel ezelőtt – másfél éves előkészítő munka után – döntött arról, hogy a Szent László Király utcai telket megvásárolja. Az alpolgármester emlékeztetett, korábban az Epcos nyolcszáz főt foglalkoztató üzeme működött a területen, és ez nagyon nagy terhet rótt az érintett kertvárosi környezetre. Az ipari tevékenységgel járó zaj- és légszennyezés, továbbá a megnövekedett forgalom megszüntetése, a környezetterhelés csökkentése is cél volt. Amikor a vállalat egy jelentős bővítés kapcsán Szombathely határába költözött, a város kétszeresen is nyert, hiszen a cég bővülése több iparűzési adót jelentett, de ami még fontosabb, felszabadult egy értékes terület.
A csaknem kéthektáros terület hasznosításakor szempont volt, a megfelelő helyszín az ifjúság számára a tartalmas szabadidős tevékenység eltöltésére, egy központ létesítése az olimpiai sportágak utánpótlás-neveléséhez, és egy a lakosság és a vállalkozások számára is vonzó, ugyanakkor fenntartható városi terület létrehozása is. A tervezés mellett azonban szükség volt egy nyertes pályázatra és a szövetségek pozitív hozzáállására is, szerencsére egyikből sem volt hiány.
A Széchenyi 2020 Terület- és Településfejlesztési Operatív Programban megítélt támogatás: 750 millió forint volt, a projekt megvalósításához szükséges fennmaradó összeget, pedig az említett szövetségek tették hozzá.
Forrás: Vas Népe